Ázsiában az Európa-bajnokságért Vasárnap Azerbajdzsánban játssza második Eb-selejtezőjét a magyar női válogatott, amely a csehek elleni nehezen kiharcolt győzelem után idegenben újabb pontokra tör.
A magyar válogatottól mindenki könnyed győzelmet várt a csapat első Eb-selejtezőjén csütörtökön Kecskeméten a csehek ellen, ám három perccel a befejezés előtt 20-19-es állásnál emberhátrányban játszottunk, így az utolsó negyedórához képest a négy gólos siker fölényesnek mondható. Pálinger Katalin tíz hónap után szerepelt ismét a válogatottban (egyelőre kérdéses, vállalja-e a szereplést a decemberi világbajnokságon), és fényesen bizonyította, mekkora szüksége van rá a mindenkori nemzeti csapatnak. A csehek elleni utolsó percekben bőven volt oka az elégedetlenségre Mátéfi Eszter szövetségi kapitánynak is: - A csapatépítés fázisában vagyunk, de bevallom, bosszús voltam a sok figyelmetlenség, a kihagyott helyzetek miatt. A védekezésünkkel nem volt annyi probléma a csehek ellen, a kapott húsz gól elfogadható, de őszintén szólva nem éppen finom stílusban mondtam el a lányoknak a meccs után, hogy válogatott szinten elfogadhatatlan, amit láttunk, azaz tiszta helyzetekből sorozatosan kaput sem találjuk el, így csak a két ponttal lehettünk elégedettek. Az azeriekről alig tudunk valamit, legfeljebb a svédek elleni húsz gólos vereségük ténye ismert előttünk, Vérten Orsi pedig fejsérülése miatt nem tarthatott velünk, de természetesen mindez nem akadályozhat meg minket abban, hogy a győzelemre törjünk.
A magyar válogatott szombaton rendben megérkezett Bakiba, a mérkőzés helyszínére, egy nappal a találkozó előtt pedig edzett is az Eb-selejtező helyszínén.
Azerbajdzsáni csapat (értve ezalatt a válogatottat vagy a klubokat) 2009-ben eddig mindössze egy nemzetközi tétmérkőzést játszott, mégpedig csütörtökön Svédországban, amikor is 31-11-re kapott ki Skövdében a házigazdáktól.
Azerbajdzsán meglehetősen sötét folt Európa (és a világ) kézilabda-térképén, hiszen eddig még egyetlen világeseményre sem sikerült kijutnia a közép-keleti országnak, amely inkább számít ázsiai államnak, mint európainak, a sportban azonban – az összes egykor volt szovjet tagköztársasághoz hasonlóan – igenis európai, így fordulhat elő, hogy Mátéfi Eszter együttese a 2010-es kontinensviadal selejtezőiben találkozik kétszer is az azeriekkel. Ami a kézilabdában elért eredményeket illeti, soros ellenfelünk jobbára már az előselejtezők során elvérezik, bár egy-két meglepő eredményt azért itt sikerült már felmutatnia (Eb-selejtezőn 1996-ban Jugoszláviát, míg 2003-ban vb-selejtezőn Macedóniát győzte le). Play-off párharcig kétszer jutottak el az azeriek, 2004-ben a fehéroroszok két négygólos sikerrel ütötték el őket a magyarországi kontinensviadalon való részvételtől, míg egy évvel később a vb-selejtezők utolsó körében az osztrákok bizonyultak számukra túl erős ellenfélnek. A válogatott egyik meghatározó egyénisége Jelena Gorodszova, aki öt gólt vállalt a svédeknek dobott tizenegyből, de meglepő módon a válogatott egyik tagja EHF-kupa-győztesnek mondhatja magát, ráadásul magyar csapattal! Az ukrán születésű Viktorija Uljanics ugyanis 2005-ben a Cornexi-Alcoával - a mai magyar válogatott két beállójával, Szabó Valériával és Tóth Katalinnal karöltve - nyerte meg az európai trófeát, majd ezt követően szerződött Azerbajdzsánba az ABU Baku együtteséhez, és vette fel az állampolgárságot, 2007 óta pedig a válogatottban is szerepel..
Azerbajdzsánnal eddig mindössze három alkalommal találkoztunk, és hibátlan a mérlegünk. Az első összecsapásra az Azerbajdzsáni Szovjet Szocialista Köztársaság ellen 1964-ben került sor a mostani mérkőzés színhelyén, az azeri fővárosban, majd az ismételten önállóvá váló ország ellen 1996 márciusában friss vb-ezüstérmesként játszottunk két Eb-selejtezőt. Laurencz László szövetségi kapitány lányai mindkétszer sima, tizenhárom gólos sikert arattak, és végül az osztrákokat, a szlovákokat és az azerieket megelőzve csoportelsőként jutottak ki a dániai kontinensviadalra.
- Éppen egy bosszantó, szlovákok elleni vereség után voltunk, ami után úgy begurultam, hogy megbüntettem a csapatot - emlékezett vissza Laurencz László. - A pénzbüntetés felének elengedését ahhoz a feltételhez kötöttem, hogy megnyerjük az Eb-selejtező csoportunkat, amely a nagyon erős osztrákokat megelőzve sikerült is. Őszintén szólva, kicsit félve mentünk ki Bakiba, tartottunk a körülményektől. Rossz volt látni a lepusztult, szürke, szocreál hangulatú várost, nem volt éppen szívderítő a környezet, a csarnokban is elég hűvös volt, de a fogadtatásra és a vendéglátásra nem lehetett panaszunk. Persze azóta már tizenhárom év eltelt, így biztos sok dolog megváltozott, fejlődött. A mérkőzéssel különösebb gondunk nem volt - remélem most sem lesz - bár az akkori és a mostani válogatott helyzetét nem lehet összehasonlítani, hiszen az 1995-ben világbajnoki ezüstérmet szerző együttes gyakorlatilag együtt maradt. Most nem valószínű, hogy a válogatottnak külön motivációs tényezőt kell keresni, hiszen sok az új arc, egy formálódó, újjáalakuló gárdáról van szó, amelynek még döcögős a játéka, így nyilván mindenki bizonyítani szeretne majd Bakiban.
Azerbajdzsán-Magyarország női Eb-selejtező vasárnap 14 órától online a kézi.hu-n.
Női Eb-selejtező, 2. csoport, 2. forduló:
AZERBAJDZSÁN-MAGYARORSZÁG
Vasárnap, 14:00 (magyar idő szerint)
Baki, játékvezetők: Gazeika, Matelis (litvánok).
Az eddigi magyar-azeri mérkőzések:
1964, Baku: Azerbajdzsáni SZSZK-Magyarország 7-9
1996, Baki, Eb-selejtező: Azerbajdzsán-Magyarország 20-33
1996, Százhalombatta, Eb-selejtező: Magyarország-Azerbajdzsán 32-19
forrás: kezi.hu
|